Atény/Berlín 16. marca (TASR) - Grécky premiér Alexis Tsipras vyhlásil, že jeho vláda sa v žiadnom prípade nevráti k úsporným opatreniam. Informovala o tom agentúra Reuters.
"Nech narazíme pri rokovaniach na akékoľvek prekážky, jedno je isté, nevrátime sa k politike úsporných opatrení," povedal Tsipras v rozhovore pre denník Ethnos. Verí, že Atény sa urýchlene dohodnú s ostatnými členskými štátmi eurozóny, čo by zabezpečilo platobnú schopnosť krajiny. "Táto otázka sa v politickej rovine vyrieši do víkendu, pred alebo v krajnom prípade na summite EÚ."
Grécko má akútne problémy so splácaním dlhu. Grécky minister financií Janis Varufakis to v nedeľu (15. 3.) v nemeckej televízii ARD označil za "nepodstatný problém s likviditou". Navyše sa snažil ubezpečiť, že grécka vláda robí všetko pre to, aby všetci veritelia dostali naspäť svoje peniaze. Zároveň však musí načas vyplatiť dôchodky a mzdy štátnym zamestnancom.
Tsipras zdôraznil, že kľúčom ku kompromisu s EÚ a MMF je fakt, že "doterajšia politika extrémneho šetrenia stroskotala, a to nielen v Grécku, ale v celej Európe".
Predseda gréckej vlády však zdôraznil, že sa jeho kabinet nevráti k reštriktívnej úspornej politike, a to bez ohľadu na prekážky, na ktoré narazí v úsilí o rokovania.
Už skôr Alexis Tsipras poprel, že by jeho krajine ešte v marci hrozil bankrot. "Niet žiadnych problémov s likviditou," vyhlásil po stretnutí s ministrom financií Janusom Varufakisom, informoval rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF.
O spôsobe, ako chce vláda v Aténach vyviaznuť z dlhovej pasce, v ktorej sa Grécko už dlhší čas nachádza, neprezradil Varufakis v nedeľňajšom vydaní publicistickej relácie Günther Jauch prvého verejnoprávneho programu nemeckej televízie nič prelomového. Napriek viacerým kontroverzne vnímaným výrokom na tlačových konferenciách i v rozhovoroch pre rôzne médiá v uplynulých týždňoch sa prezentoval ako Európan, ktorý je za zachovanie jednoty starého kontinentu, za jeho zomknutie v ťažkých časoch, avšak v žiadnom prípade nie za kritiku spolkovej republiky.
Varufakis označil za tragédiu, že situácia v Grécku dospela tak ďaleko, že krajine musia pomáhať mnohé krajiny, nielen Nemecko, ale napríklad aj Slovensko.
0